gheble
15 آذر 1401 - 09:45

گام جدی کابینه رژیم صهیونیستی به سمت الحاق کرانه باختری

کابینه جدید رژیم صهیونیستی مسیری را در پیش گرفته است که نشان می دهد به سرعت به سمت الحاق کرانه باختری در حرکت است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، در جریان دسته بندی های احزاب رژیم صهیونیستی برای حضور در انتخابات 1 نوامبر 2022 میلادی، «بنیامین نتانیاهو» با بهره گیری از احزاب راستگرای افراطی و مذهبی های تندرو ائتلافی را به وجود آورد. این ائتلاف توانست 64 کرسی کنست را در شرایطی به دست آورد که ائتلاف مخالفان نتانیاهو تنها 51 کرسی را به دست آوردند. حرکت ائتلاف موجود نشانه هایی را بروز داده است که همگی حکایت از آن دارند که الحاق کرانه باختری اگر اولویت یکم این ائتلاف نباشد، قطعاً یکی از اولین اقدامات آنها خواهد بود.

حضور «بن گویر» در کابینه و تراشیدن پست جدید برای او

در جریان ایجاد ائتلاف با راستگرایان، «نتانیاهو» به دنبال جذب شخصیتی به این ائتلاف بود که احزاب مذهبی تندرو هم از او حذر می کردند. «ایتمار بن گویر»، رئیس حزب «عوتصما»، در تندروی مذهبی، به جایی رسیده است که حتی احزاب مذهبی هم از اینکه با او ائتلاف کنند فرار می کردند. هنگامی که «نتانیاهو»، به «اصموطریچ» پیشنهاد داد با «بن گویر» ائتلاف جدیدی را تشکیل دهد، با واکنش شدیداً منفی «اصموطریچ» روبرو شد. نوع واکنش «اصموطریچ» نشان می داد نه تنها به هیچ وجه راغب به این ائتلاف نیست، بلکه انتظار مطرح شدن این پیشنهاد از سوی «نتانیاهو» را نیز نداشته، به شدت غافلگیر شده است. اما آنچه در پشت پرده توافقات بعدی بین «نتانیاهو» و «اصموطریچ» گذشت، به این ائتلاف تحقق بخشید و «اصموطریچ» با «بن گویر» ائتلاف «اتحاد صهیونیستی» را برای ورود به انتخابات تشکیل داد.

«بن گویر» و «اصموتریچ» رهبری احزاب خود را از کسانی گرفته اند که به دلیل اظهارات نژاد پرستانه در رژیم صهیونیستی از حضور در کنست منع شده اند. اما با این حال «بن گویر» به دلیل اقدامات تفکیک گرایانه در میان یهودیان، از سوی آیپک، لابی اسرائیل در آمریکا بدنام تلقی شده است. در میانه تبلیغات انتخاباتی، یک بار «اصموتریچ» تلاش کرد این ائتلاف را برهم بزند اما این «نتانیاهو» بود که دوباره او را به حفظ ائتلاف، مجاب کرد و پس از انتخابات نیز این ائتلاف فروپاشید. این همه اصرار از سوی نتانیاهو برای آن بود که «بن گویر» که به تنهایی نمی توانست رأی بیاورد با کمک ائتلاف «اصموطریچ» وارد کنست شود.

حالا او وارد کنست شده است و اولین توافق برای تصدی پست های وزارتی بین «نتانیاهو» و «بن گویر» به وجود آمد و «بن گویر» به عنوان وزیر امنیت داخلی و توسعه الجلیل و نقب منصوب شد. وزارتخانه ای که «نتانیاهو» آن را برای «بن گویر» تأسیس کرد.

اختیاراتی که به «بن گویر» داده شده شامل فرماندهی پلیس مرزی کرانه باختری است. بخشی که پیش از این فرماندهی اش در اختیار وزارت جنگ رژیم صهیونیستی بود. از سوی دیگر اختیار توسعه مناطق الجلیل و نقب که نقاط درگیری رژیم صهیونیستی با فلسطینیان 1948 است به «بن گویر» واگذار شده است. در کنار این پست ها، معاون وزیر اقتصاد و ریاست کمیسیون امنیت عمومی کنست نیز با این شخصیت افراطی است. نکته مهم این است که پست «بن گویر» یک پست جدید است که تمرکز آن بر کرانه باختری است و بر امنیت سرزمین های اشغالی و شهرهای صهیونیست نشین آنجا اشراف ندارد.

مجموع این اختیارات نشان می دهد، «نتانیاهو» بن گویر را برای کنترل فلسطینیان در کرانه باختری و سرزمین های 1948 انتخاب کرده است. بن گویر در سال 2021 میلادی در جریان نبرد «شمشیر قدس»، با بسیج مجموعه ای از شهرک نشینان افراطی مسلح، به مناطق فلسطینی نشین در منطقه الجلیل از جمله شهر «لُد»، با جنایاتی که در آنجا مرتکب شد، قیام فلسطینیان آن منطقه را خاموش کرد و حالا مدنظر «نتانیاهو» قرار دارد. اقدامی که «بنی گانتس» نسبت به تکرار آن در کابینه جدید رژیم صهیونیستی هشدار داد.

حالا به نظر می رسد «نتانیاهو» با انتخاب او به عنوان فرمانده نظامی کرانه باختری، خود را برای طرح «الحاق کرانه باختری» که از سال 2020 وعده آن را به راستگرایان افراطی و مذهبی های تندرو داده بود آمده می کند.

نکته قابل توجه آن است که اختیار اجرای قوانین سرزمین های اشغالی 1948 در شهرک های صهیونیست نشین کرانه باختری نیز به «بن گویر» تفویض شده است. اختیاری که اجرای آن به معنای الحاق شهرک های صهیونیست نشین کرانه باختری به سرزمین های 1948 است و در سال 2020 میلادی از سوی «نتانیاهو» به عنوان گام نخست اجرای طرح الحاق کرانه باختری مطرح شده بود.

دست اندازی «اصموطریچ» بر فرماندهی کرانه باختری

در کنار انتصاب «بن گویر» به عنوان وزیر امنیت داخلی، «اصموطریچ» نیز از رسیدن به پست وزارت جنگ صرف نظر کرد منوط به اینکه وزارت دارایی را با یک الحاقیه به وی واگذار کنند. خواسته «اصموطریچ» آن است که «دفتر اداره مدنی کرانه باختری»- زیر مجموعه امور مناطق و زیر نظر وزارت جنگ رژیم صهیونیستی است به وی واگذار شود. یعنی بخشی از اختیارات وزارت جنگ به وزارت دارایی منتقل شود و بخشی که اختیارات امور مدنی در کرانه باختری را در ارتش رژیم صهیونیستی در اختیار دارد در اختیار وی قرار گیرد.

این خواسته «اصموطریچ» هنوز به توافق نرسیده است و وی نتوانسته خواسته خود را اجرایی کند اما همین شرط اولیه نشان دهنده آن است که «اصموطریچ» هم به سمت الحاق کرانه باختری در حرکت است. دفتر اداره امور مدنی کرانه باختری، یک ساختار ایجاد شده توسط «آریئل شارون» در سال 1981 میلادی است. «شارون» در آن زمان با تأسیس این دفتر، امور مدنی فلسطینیان را نیز به نظامیان صهیونیست واگذار کرد. حالا «اصموتریچ» به دنبال آن است تا این بخش را در اختیار گیرد.

اینکه نیت اصلی وی چیست هنوز به صراحت بیان نشده است اما همین خواسته اولیه نشان از آن دارد که «اصموطریچ»- که از شخصیت های نزدیک به «نتانیاهو» است- برنامه ای جدی برای این منطقه دارد. برنامه‌ای که دور از طرح «الحاق کرانه باختری» «نتانیاهو» نخواهد بود و چه بسا با هماهنگی «نتانیاهو» این شرط و خواسته مطرح شده باشد.

حرکت «بن گویر» و «اصموطریچ» به سمت در تسلط بر پست هایی که کرانه باختری را در اختیار آنها قرار می دهد حکایت از آن دارد که کرانه باختری جزء اولویت های کابینه جدید رژیم صهیونیستی است. کابینه ای که نیمی از کرسی های در اختیار راستگرایان افراطی و نیمی دیگر در اختیار مذهبی های تندرو است. مهمترین برنامه ای که توسط این دو طیف طی سال های گذشته دنبال شده، الحاق کرانه باختری به سرزمین های اشغالی بوده است.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 899081