gheble
06 دی 1401 - 14:08

دستگاه امنیتی صهیونیست‌‌ها: خروج ترامپ از توافق هسته‌ای با ایران اشتباه راهبردی بود

روزنامه هاآرتص رژیم اسرائیل نوشت که اجماعی در دستگاه امنیتی اسرائیل وجود دارد مبنی بر اینکه خروج رئیس جمهور سابق آمریکا از توافق هسته‌ای در سال ۲۰۱۸ با تشویق نخست وزیر وقت اسرائیل (نتانیاهو)، «اشتباه راهبردی» بوده است.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، روزنامه عبری هاآرتص در گزارشی مفصل به ارزیابی مقامات امنیتی و سیاسی رژیم اسرائیل از وضعیت ایران و خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با این کشور پرداخت و از قول آن‌ها نوشت که این خروج از توافق که با تشویق و تحریک تل‌آویو بوده، اشتباه راهبری بوده است.

این روزنامه به نقل از مسئولان امنیتی اسرائیلی مدعی شد که آمریکا به امضای توافق هسته‌ای با ایران «علاقمند» است و ارزیابی این مسئولان این است که علی رغم اظهارات اخیر بایدن که گفته بود، توافق هسته‌ای «مُرده‌ است»، در ماه‌های آینده نزدیک تحولی صورت بگیرد که منجر به از سرگیری گفت‌وگوهای هسته‌ای شود.

این گزارش می‌گوید که اظهارات بایدن، بیش از آنکه «اظهارات الزام آور» باشد، یک «لغزش زبانی» است ولو اینکه سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا در کاخ سفید مدعی شده است که در آینده نزدیک پیش بینی پیشرفتی در مذاکرات هسته‌ای وجود ندارد.

در بخشی از این گزارش، هاآرتص مدعی شده است که وضعیت نظامی آمریکا، «امضای توافق هسته‌ای» را تأیید می‌کند، ولی «مانع اساسی در مقطع فعلی، حمایت ایران از روسیه در جنگ علیه اوکراین است.»

ادعای حمایت تسلیحاتی ایران از روسیه در حمله به اوکراین در حالی مطرح شده است که رئیس اطلاعات نظامی اوکراین دیروز اذعان کرد که ایران تاکنون حتی یک موشک به مسکو تحویل نداده است. در مورد ادعاهای ارسال پهپاد هم وزارت خارجه بارها از کی‌یف خواسته اسناد ادعای خود را ارائه کند که تاکنون بی‌پاسخ مانده و مقامات اوکراینی در جلسات مقرر برای این مسئله حضور نیافته‌اند.

این روزنامه به نقل از منابعی در دستگاه اطلاعاتی رژیم اسرائیل نوشت که «خروج آمریکا از توافق هسته‌ای همراه با نقشه راه جایگزینی به منظور مقابله با برنامه هسته‌ای ایران نبوده است و این کشور هم‌اکنون در بهترین وضع از زمان شروع برنامه هسته‌ای خود است.

منبعی سیاسی در فلسطین اشغالی مدعی تلاش تهران برای ساخت بمب هسته‌اس شده و به هاآرتص  گفته است: «کابینه [وقت] نتانیاهو به اندازه کافی برای جلوگیری از برنامه ایران برای تولید بمب هسته‌ای تلاش نکرده است و همه بر این باور بودند که فشارهای اقتصادی ایران را مجبور خواهد کرد که عقب نشینی کند ولی پیداست که این باور، اشتباه بود.»

بنا به ادعای این مقام صهیونیست، کابنیه بنت-لاپید (کابینه چرخشی) میلیاردها دلار برای ایجاد جایگزین نظامی اختصاص داده، ولی به باور او «هیچ قدرت مناسبی برای مقابله با برنامه هسته‌ای ایران بدون حمایت و همکاری آمریکا وجود ندارد و هرکسی غیر از این را بگوید، واقعیت را نگفته است.».

ادعای تلاش جمهوری اسلامی ایران برای ساخت بمب هسته‌ای از سوی مقامات صهیونیست در حالی است که آژانس هسته‌ای در جریان برنامه هسته‌ای ایران بوده و به رغم کارشکنی آمریکا، تماس‌ها و همکاری‌ بین تهران و آژانس همچنان برقرار است و مقامات کشورمان بارها گفته‌اند که علی رغم توانمندی ساخت سلاح هسته‌ای، ایران هرگز دست به این کار نخواهد زد و ساخت آن را حرام و برخلاف فتوای رهبری می‌داند.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 938356