gheble
22 دی 1401 - 13:37

افزایش نرخ فقر در سرزمین‌های اشغالی

یک نهاد صهیونیستی اعلام کرد که نرخ فقر در اسرائیل افزایش یافته و حدود ۲ میلیون نفر از ساکنان اسرائیلی زیر خط فقر زندگی می‌کنند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم،  گزارش سالانه فقر  منتشر شده از سوی نهاد موسوم به «موسسه تامین بودجه داخلی در اراضی اشغالی» نشان می‌دهد که نرخ فقر در سرزمین ‌های اشغالی افزایش یافته و حدود  2 میلیون نفر از ساکنان اسرائیل از جمله 853 هزار  کودک و 213  هزار  سالمند زیر خطر فقر و در شرایط بحرانی زندگی می‌کنند.

به گزارش عرب 48،  انتشار این گزارش ساعاتی پس از آن منتشر شد که «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر اسرائیل و «بزالل اسموتریچ» رئیس افراطی حزب صهیونیسم مذهبی طرح  کابینه اسرائیل را اعلام کردند که هدف آن مقابله با هزینه‌های بالای زندگی از طریق محدود کردن افزایش قیمت  آب، برق و... قیمت سوخت  است.

 یک نهاد صهیونیستی اعلام کرد که نرخ فقر در اسرائیل برای سال 2021 تقریباً دو برابر نرخ فقر در  کشورهایOECD است و این نشان دهنده  افزایش نرخ فقر نسبت به سال 2020 است که در آن 1877594 نفر در اسرائیل زیر خط فقر بودند.

بر اساس این گزارش، بین سال‌های 2020 تا 2021، درصد خانواده‌های فقیر در اسرائیل  از 20.6 درصد به 21.0 درصد و  درصد  ساکنان فقیر از 20.5 به 21.0 درصد و درصد کودکان فقیر از 27.2 درصد به 28.0 درصد افزایش یافته است.

بر اساس گزارش این نهاد صهیونیستی، درصد خانواده‌های کارگری فقیر در اسرائیل   افزایش یافته است.بخشی از دلایل بالا بودن آمار فقر ناشی از توقف کمک‌های مالی خصوصی است.

خط فقر در سرزمین های اشغالی افزایش یافته و صدها هزار نیز در معرض خط فقر  قرار دارند .

 

طبق نظرسنجی‌های انجام شده در سال 2021 اعتماد شهرک‌نشینان اسرائیلی به طرز قابل توجهی نسبت به موسسات حکومتی کاهش یافته و نارضایتی آنها از وضعیت فعلی اسرائیل افزایش پیدا کرده است. همچنین درباره وضعیت کلی رژیم صهیونیستی نیز یک سوم اسرائیلی‌ها معتقدند که این رژیم در بدترین وضعیت خود نسبت به هر زمانی قرار دارد.

در منطقه خاورمیانه رژیم صهیونیستی ضمن طرف‌هایی است که حداقل مساوات و عدالت در توزیع درآمدها میان جامعه آن وجود دارد و همین مسئله تاثیر منفی اجتماعی بزرگی روی این رژیم گذاشته است. اخیرا  «نسیم بن دیوید» کارشناس اقتصادی رژیم صهیونیستی در مقاله‌ای در روزنامه مکور ریشون اعلام کرد که توزیع ناعادلانه درآمدها در جامعه اسرائیلی میانگین رشد جمعیتی را کاهش داده و خانواده‌ها تمایل به فرزندآوری ندارند.

اقتصاد اسرائیل از نیمه دوم سال 2020 تاکنون بیش از 28 درصد افت کرده و بدترین وضعیت اقتصادی این رژیم طی 40 سال گذشته را رقم زده است. همچنین میزان واردات کالا و خدمات به نیز 41.7 درصد کاهش یافته است. به گفته کارشناس اقتصادی مذکور اسرائیلی شمار زیادی از کودکان در خانواده‌های اسرائیلی یک بار اقتصادی محسوب می‌شوند و فقر در میان اسرائیلی‌ها افزایش پیدا کرده است.

هم‌زمان با کاهش آمار فرزندآوری در جامعه صهیونیستی، اطلاعات نشان می‌دهد که درصد بالایی از افراد بالای 65 سال در این جامعه ازکارافتاده محسوب می‌شوند و بنابراین شمار اسرائیلی‌هایی که در سن بازنشستگی و ازکارافتادگی قرار دارند نسبت به سایر جوامع خاورمیانه بسیار زیاد است. این مسئله تاثیر منفی بر تولید داخلی رژیم صهیونیستی و در نتیجه افزایش فقر در جامعه این رژیم داشته و به موازات آن پیش بینی‌ می‌شود در صورتی که اوضاع به همین منوال ادامه پیدا کند اسرائیلی‌ها در آینده با فقر گسترده مواجه گردند.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 972688